Neogen® Demi Fraser Broth Base
Selektivt anrikningsmedium för isolering av Listeria spp. från livsmedel och miljöprover enligt ISO 11290. Används som primär anrikning tillsammans med ferriammoniumcitrat.
Beskrivning
Neogen® Demi Fraser Broth Base är ett dehydratiserat selektivt buljongmedium för primär anrikning av Listeria spp., inklusive Listeria monocytogenes, från livsmedel och produktionsmiljöer. Mediet är utvecklat enligt ISO 11290 och används inom livsmedelsmikrobiologi för rutinanalys av Listeria i råvaror, färdiga produkter och miljöprover.
Mediet innehåller selektiva komponenter som akriflavin, nalidixinsyra och litiumklorid för att hämma konkurrerande bakterier samtidigt som Listeria kan växa. Esculin används som indikatorsubstrat och reagerar tillsammans med ferriammoniumcitrat för att ge svartfärgning vid positiv Listeria-tillväxt.
Demi Fraser används normalt som första anrikningssteg före vidare överföring till Fraser Broth och selektiva agarplattor såsom kromogena Listeria-medium. Produkten är anpassad för både traditionella odlingsmetoder och immunologiska analysmetoder som ELISA.
Egenskaper
- Selektivt anrikningsmedium för Listeria spp.
- Primär anrikning enligt ISO 11290
- Lämpligt för livsmedels- och miljöprover
- Reducerade nivåer av akriflavin och nalidixinsyra för förbättrad återvinning
- Kompatibelt med klassisk odling och ELISA-baserade metoder
- Svartfärgning vid esculinhydrolys ger tydlig indikering av misstänkt Listeria-tillväxt
Mer information
| Parameter | Listeria |
|---|---|
| Antal | |
| Artikelnummer | BP0118005 — 500 g, BP0118500 — 2.5 kg |
| Övriga specifikationer | Typ: Odlingsmedium |
Produkten är vanligtvis ej lagervara.
Kontakta oss för lagerstatus, leveranstid, offert eller hjälp att välja rätt produkt.
Ring eller mejla våra produktexperter – eller använd vårt kontaktformulär:
Tel: +46 18-470 44 90
E-post: [email protected]
Kontakta oss
Relaterade produkter
Du kanske också gillar …
Neogen® Sponge – Provtagningssvamp med påse
Antal: 100 st. /förp.Logga in /registrera för pris Läs merArtnr: HS10
Neogen® Sponge-Stick – Provtagningssvampsticka med påse
Antal: 100 st. /förp.Logga in /registrera för pris Läs merArtnr: SSL10



